خانه / آموزش بیسیک فور اندروید / کار با رادیو باتن و ساخت صفحه تنظیمات متن در بیسیک فور اندروید(b4a)
ضعیفبد نیستمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

کار با رادیو باتن و ساخت صفحه تنظیمات متن در بیسیک فور اندروید(b4a)

سلام، همان طور که می دانید رادیو باتون ها به دسته ای از باتن ها گفته می شود که شما فقط حق انتخاب یکی را دارید.این جور باتن ها معمولا در سوالات چهارگزینه ای یا فرمهایی که فقط بایستی یک گزینه انتخاب شود، کاربرد دارند. اما اگر در جایی نیاز بود که چند دسته رادیو باتن داشته باشیم، چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ساخت سه دسته رادیوباتن در یک صفحه

فرض کنید می خواهیم یک صفحه تنظیمات برای برنامه خود بسازیم. به نحوی که کاربر بتواند از بین گزینه های موجود، فونت مدنظر، سایز متن مد نظر و رنگ متن مد نظر خود را انتخاب نماید.ابتدا به معرفی متغیرهای لازم از جمله یک لیبل برای نمایش متن و سه دسته رادیون باتون آرایه ای برای تنظمیات فونت، رنگ و سایز متن می پردازیم. برای دیدن کدهای مربوط به تعریف متغیرها و اضافه نمودن آنها به اکتیویتی به سورس برنامه مراجعه نمایید. همچنین اگر با ویوهای آرایه ای آشنا نیستید، ازاینجا آن را مطالعه نمایید. برای این که برنامه همه رادیو باتن ها را در یک گروه قرار ندهد، نیاز هست که سه پنل به اسامی pnlcolor,pnlfont و pnlsize معرفی نموده و هر یک از  گروههای رادیو باتن ها را در یک پنل جداگانه اضافه نماییم.

هر رادیو باتن، event ای دارد به نام checkedchange  که در واقع مشخص می کند در صورت انتخاب شدن آن ،چه اتفاقی بیفتد. برای هر یک از رادیو باتنها، یک sub با eventname شان می سازیم. و سپس برای هر یک مشخص می کنیم که در صورت انتخاب شدنش چه اتفاقی رخ دهد. مثلا برای تغییر فونت متن به بی یکان کد زیر را اضافه می کنیم.

توجه داشته باشید که برای استفاده از فونتهایی به غیر از فونتهای دیفالت، بایستی ابتدا فایل فونت را در پوشه file محل ذخیره برنامه خود قرار داده و سپس به صورت بالا آن را معرفی نمایید.

همچنین به عنوان مثال برای تغییر سایز متن به ۱۶ کد زیر را اضافه می کنیم.

و برای تغییر رنگ متن به آبی کد زیر را اضافه می نماییم.

شما می توانید برای دسترسی به کدهای کامل آموزش بالا ، سورس کد را از طریق لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود سورس کد آموزش

امیدوارم از این آموزش بهره کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *