خانه / آموزش بیسیک فور اندروید / آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید(۴)
ضعیفبد نیستمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید(۴)

سلام، همان طور که در مقاله قبلی گفتیم، در این جلسه قصد آموزش استفاده از عکس و صدا در دیتابیس را داریم. برای دسترسی به جلسه قبل آموزش که به نحوی پیش نیاز این قسمت هم هست، می توانید ازاینجا استفاده نمایید.

آموزش گذاشتن عکس و صدا در دیتابیس

در ابتدا روال کار مثل قبل است. با استفاده از نرم افزار navicat for sqlite  یک دیتابیس به نام data2 و داخل دیتابیس جدولی به نام jadval  دارای یک ستون به نام a1 می سازیم. دقت نمایید که نوع آن باید از نوع blob  انتخاب شود. داخل جدول دو عکس و یک فایل کوتاه mp3 لود می کنیم. برای اضافه کردن تصویر و صدا، ابتدا روی فیلد مدنظر کلیک و سپس مطابق عکس زیر فایل خود را انتخاب نمایید.

آموزش بیسیک فور اندروید

دقت نمایید که فایل دیتابیس را در پوشه file محل ذخیره برنامه ذخیره نمایید.

در ادامه صفحه ای که دارای یک imageview برای نشان دادن عکس ، و دو باتون برای نمایش عکس ها و یک باتون برای پخش صدا می باشد، طراحی می کنیم که کدهای آن را در سورس برنامه می توانید مشاهده کنید.

همانند جلسه قبل، فایل دیتابیس را داخل حافظه گوشی کپی و کارهای اولیه و initialize  آن را انجام می دهیم که به دلیل تکراری بودن، کدها را در اینجا نمی آوریم.

صفحه نهایی برنامه به صورت زیر است که با کلیک بر روی باتون اول ، تصویر اول و با کلیک بر روی باتون دوم، تصویر دوم نمایش داده شود و با کلیک بر روی باتون سوم، فایل mp3 پخش شود.

اموزش بیسیک فور اندروید

 

برای خواندن تصاویر،در sub مربوط به btn1_click  این گونه می نویسیم.

توضیح این که ما به کمک cur1.getblob، فایل تصویری ذخیره شده در دیتابیس را به صورت آرایه ای از بایتها می خوانیم و به کمک تکه کدی که در زیر آمده است، آن را به تصویر قابل نمایش در برنامه اندروید تبدیل می کنیم.

باتون دوم هم تصویر دوم را نمایش می دهد و شبیه کد قبلی است.

اما برای باتون سوم که قرار است فایل صوتی را از دیتابیس پخش کند، این گونه می نویسیم.

تکه کدی که مربوط به خواندن فایل صوتی از دیتابیس هست، در زیر آمده و شبیه به تکه کد تصاویر است. مضاف بر این که فایل صوتی آماده شده را در حافظه گوشی ذخیره می کند تا با کدهایی که در بالا برای خواندن فایل صوتی آمده است، قابلیت پخش داشته باشد.

شما می توانید سورس کد برنامه امروز را از طریق لینک زیر دریافت نمایید.

دانلود سورس کد گذاشتن تصویر و صوت در دیتابیس

امیدوارم از آموزش این جلسه بهره کافی را برده باشید. در ادامه سعی می کنیم مثالهای بیشتری با استفاده از دیتابیس را آماده نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *