خانه / آموزش بیسیک فور اندروید / آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید (۳)
ضعیفبد نیستمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید (۳)

سلام، در این مقاله قصد داریم از دیتابیسی که در جلسه دوم ساختیم استفاده کرده و اطلاعات آن را در محیط اپلیکیشن مان نمایش دهیم.برای دسترسی به مقاله جلسه قبل می توانید ازاینجا استفاده نمایید.

برای استفاده از دیتابیس در بیسیک فور اندروید ابتدا لازم است تیک کتابخانه sql را در لیست کتابخانه های بیسیک علامت بزنید. سپس یک متغیر از نوع sql و یک متغیر از نوع cursor تعریف می کنیم.

در ابتدا تعدادی باتون و لیبل برای نمایش اطلاعات به محیط برنامه اضافه می کنیم که  برای جلوگیری از شلوغی آنها را در اینجا نمی آوریم. اما کدهای آن را در سورس برنامه می توانید مشاهده کنید. اضافه کردن ویوها با استفاده از کدنویسی و حلقه for صورت گرفته. شما می توانید این کار را از طریق محیط visual designer هم انجام دهید.

برای استفاده از دیتابیس، بایستی فایل آن را به حافظه dirinternal گوشی منتقل کنیم. پس در ابتدا با یک شرط، چک می کنیم که در صورت نبود فایل دیتابیس، آن را به حافظه dirinternal  کپی نماید.

سپس متغیر sqlمان را initialize می کنیم که در آن بایستی محل ذخیره و نام آن را مشخص کنیم.

سپس به وسیله متد ExecQuery  ، و کوئری هایی که در جلسه قبل آموختیم، تمامی اطلاعات مربوط به جدول information  را خوانده و برابر با متغیر نشانگری که در ابتدا تعریف کرده ایم (cur1) قرار می دهیم.

اطلاعات اکنون در cur1 ذخیره شده. با استفاده از متد position وتنظیم موقعیت cur1  و سایر متدهای cur همچون getstring یا getint و اضافه کردن نام ستون مدنظر، اطلاعات را خوانده و در لیبل نمایش می دهیم.

به عنوان مثال می خواهیم زمانی که بر روی btn0 کلیک شد، اطلاعات مربوط به سطر اول دیتابیس نمایش دهد. پس در تابع btn0_click این چنین می نویسیم.

فقط بایستی به این نکته توجه نمود که موقعیت cur.position از صفر( و نه از یک) شروع می شود و به اندازه یکی کمتر از تعداد سطرهای جدول ادامه دارد.

امیدوارم از این آموزش بهره کافی را برده باشید.

سورس این آموزش را می توانید از طریق لینک زیر استفاده نمایید.

دانلود سورس کد دیتابیس

در قسمت بعد، نحوه ذخیره تصاویر و فایل صوتی و نحوه فراخوانی آنها در دیتابیس را آموزش می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *