خانه / آموزش بیسیک فور اندروید / آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید (۲)
ضعیفبد نیستمتوسطخوبعالی (No Ratings Yet)
Loading...

آموزش کار با دیتابیس آفلاین در بیسیک فور اندروید (۲)

سلام، در ادامه آموزش دیتابیس، قصد داریم به نحوه ساخت دیتابیس و جدول بپردازیم. چنانچه جلسه اول آموزش را مطالعه نکرده اید، می توانید ازاینجا به این مطلب دسترسی پیدا کنید.

در ادامه قصد داریم آموزش را با ذکر یک مثال  ساده دنبال کنیم. در این مثال، ما می خواهیم اطلاعات مربوط به چهار نفر شامل نام، فامیلی، نام پدر و سال تولد را در یک دیتابیس ذخیره و سپس از طریق چهار دکمه که روی هر کدام کلیک شد،  اطلاعات مربوط به همان فرد به نمایش دربیاید. تصویری از صفحه نهایی برنامه بدین صورت می باشد.

دیتابیس آفلاین در بیسیک

در ابتدا بایستی دیتابیس و جدول آن را بسازیم.امکان ساخت دیتابیس و جداول آن از طریق دستورات زبان  sql امکان پذیر است .اما جهت جلوگیری از پیچیدگی و برای راحتی کار بیشتر از نرم افزار navicat for   sqlite استفاده می کنیم. شما می توانید با جستجوی نام آن در اینترنت، آن را دانلود و نصب نمایید. پس از دانلود و نصب نرم افزار navicat for sqlite، از گزینه connection، گزینه sqlite را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده، یک نام برای connection name انتخاب، گزینه type  را بر روی new sqlite3  و در مقابل database file یک نام برای دیتابیس انتخاب و محل ذخیره آن را مشخص می کنیم. دقت نمایید که محل ذخیره حتما بایستی درون پوشه file محل ذخیره برنامه تان باشد.

دیتابیس آفلاین
پس از این مرحله، اسم connection ای که انتخاب کردید، به منوی سمت چپ نرم افزار اضافه می شود. آن را انتخاب و بر روی گزینه  table کلیک راست کرده و گزینه new table را انتخاب می کنیم. در اینجا بایستی نام ستون ها و نوع آن ها را مشخص کنیم.

برای هر داده امکان انتخاب چهار نوع وجود دارد.نوع int برای اعداد صحیح، real برای اعداد اعشاری، textبرای رشته ها و متون و blobبرای ذخیره تصاویر و داده های حجیم قابل انتخاب است. در اینجا ما جدولی به نام information شامل پنج ستونid,esm,famil,namepedar,saltavalod ایجاد کرده و آن را ذخیره می کنیم. ستون id  از نوع integer برای شماره سطر، ستونهای esm و famil و namepedar از نوع text و ستون saltavalod از نوع int انتخاب شده است.

دیتابیس آفلاین

حال جدول ساخته شده را باز کرده و چهار ردیف اطلاعات را همچون عکس زیر در آن وارد کرده و ذخیره می کنیم.

دیتابیس آفلاین
اکنون دیتابیس مدنظر ما ساخته شده و آماده استفاده می باشد. در جلسه بعد به نحوه استفاده از دیتابیس در محیط برنامه بیسیک فور اندروید می پردازیم. امیدوارم از این آموزش بهره کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *